חזרה לתחומי התמחות...

צוואה

הינו מסמך משפטי, והינה הדרך הבטוחה לדאוג לכך שחלוקת העיזבון תהיה לפי רצון הנפטר ובעיקר על מנת למנוע חיכוכים או אי הבנות בין אלה שנותרים לאחר מות יקיריהם.

ישנה חשיבות רבה לפרט בצוואה את מלוא הרכוש של המצווה, את זהות היורשים ואת היקף הרכוש שיחולק לכל אחד מהם, אופן החלוקה ותנאיה.

ישנן ארבע אפשרויות לעריכת צוואה: צוואה בכתב, צוואה בפני רשות, צוואה בפני עדים, וצוואה שבעל פה.

צוואה בכתב- צוואה זו חייבת להיות בכתב ידו של המצווה, לכלול בתוכה תאריך ואת חתימת המצווה (לפי סעיף 91 לחוק הירושה, תשכ"ה- 1965). מכיוון, שבצוואה זו אין צורך בעדים שיעידו על תוכנה ורצונו האמיתי של המצווה, ככל שתוגש התנגדות לצו קיום צוואה, ייתכן שבית המשפט יקבל את טענות המתנגדים ויבטל את הצוואה ו/או סעיפים מהותיים ממנה. מקרה זה יוביל למצב בו רצונו של המת לא יקויים.  

צוואה בפני רשות- הינה צוואה הנערכת בפני גורם מוסמך כגון: שופט, רשם לענייני ירושה ועוד.

צוואה בפני עדים- הינה הנפוצה ביותר, צוואה זו נערכת על ידי עו"ד מומחה, בפני שני עדים שיוכלו להעיד על אופן עריכת הצוואה ועל התרשמותם ממצבו של המצווה.   

צוואה שבעל פה- מדובר במקרים חריגים ביותר, בהם המצווה רואה עצמו מול פני המוות ו/או נמצא על ערש דווי ומצהיר בפני שני עדים על חלוקת העיזבון. על מנת, שבית המשפט לא יפסול צוואה זו, חייבים להתקיים שני התנאים לעיל.    

חשוב לדעת, כי צוואה באמצעות סרטון וידיאו או הקלטה קולית, טרם קיבלה הכרה בחוק הירושה. על כן, "צוואה" שכזאת יכולה לשמש רק כחיזוק לצוואה קיימת.

פנייה לעו"ד המתמחה בצוואות ודיני משפחה יכולה לחסוך אי הבנות וחיכוכים בין היורשים וקיום רצונו של המצווה.

לעריכת צוואה מעורכות הדין גלית בס וג'ני סטפנוב

צרו קשר בטלפון: 050-3916761       054-5533483

ניתן להשאיר פרטים גם בטופס יצירת קשר 

מתלבטים האם כדאי לערוך צוואה ואף חושבים שאין כל צורך בכך?

עורכות הדין ג'ני סטפנוב וגלית בס, ממשרד BASS& STEPANOV יעשו לכם קצת סדר. לדוגמא: 
אתם פרודים אך עדיין לא גרושים על הנייר? החוק קובע שבן הזוג שלכם יהיה זכאי למחצית מהרכוש שלכם, וזאת למרות שאינכם גרים יחד תקופה ארוכה ובינתיים יכול להיות שכבר הספקתם להתחיל פרק ב' – רוצים לקבוע אחרת – מחובתכם לערוך צוואה.

לעריכת צוואה ומידע נוסף אנא השאירו פרטים: